Cíl, záměr, urychlování věcí

15.04.2024

Proč je důležité vytvářet si při práci s koňmi cíle? ⭐

Vážně je cíl během práce s naším koněm něco, nad čím bychom se měli zamýšlet?
No samozřejmě!

Cíl je něco, čeho chceme v danou chvíli dosáhnout, případně čeho chceme dosáhnout někdy v budoucnu. Cíle mohou být malé i větší, krátkodobé i mnohaleté a klidně i úplně podivné. Hlavně, že nám samotným dávají smysl.

Cíle tu máme hlavně proto, abychom si uvědomili, co chceme nebo nechceme, co máme či nemáme, a jak chceme, aby naše soužití vypadalo.

Pojďme na praktický příklad. Dlouhodobý cíl u tříletého koně může být například absolvovat drezurní úlohu stupně ST. Postupně na cíli pracujeme, abychom ho dosáhli. K tomu si můžeme přidat i krátkodobější cíle, které potkáváme po cestě za tímto velkým, dlouhodobým snem. A až jej splníme, bude na nás, jestli budeme zkrátka spokojení a nebo se rozhodneme cíl do budoucna dále zvýšit. Nebo také naopak, sen nemusíme nikdy splnit a můžeme ho zcela změnit. Například z původního cíle se může stát, že nám postačí stupeň L nebo že se vydáte úplně jiným směrem, jako je třeba Extreme Mountain Trail.

Všechny své cíle si můžeme napsat na papír nebo do počítače a postupně odškrtávat, nebo si jen představit, co vše už člověk prošel, a jaká byla jeho cesta. Člověk mívá často pocit, že se neposouvá, že už dlouho přešlapuje na místě. Až takový pocit přijde, stačí se podívat na odškrtnuté cíle a my si uvědomíme, jak daleko už se svými sny jsme.

Jaké jsou vaše aktuální cíle? A čeho už se vám naopak při práci s koňmi podařilo dosáhnout?


Urychlování a přeučování věcí

"Nikam se neposouvám, můj kůň se mnou nespolupracuje."

Poslední dobou se velmi často u klientů setkávám s určitým smutkem, naštváním, někdy až arogancí. Chtějí s ježděním přestat. "Proč?" Ptám se. Odpověď většinou zní podobně: "Nejde mi to, nikam se neposouváme, kůň nedělá, co po něm chci. Dělám to správně, ale kůň udělá jen půlku věcí."

Je třeba si uvědomit, že učení je proces. Čas je pro každého individuální, někomu jde učení rychleji, někomu pomaleji. Navíc, více malých, postupných krůčků je často víc, než jeden velký skok kupředu. Dnešní doba je uspěchaná, všechno chceme hned a často pak očekáváme, že kůň bude po jedné lekci cvik umět dokonale. Tak to není a ani být nemůže.

Zkuste se na chvíli zastavit a jen pozorovat svět kolem. Dělejte věci s radostí, ne proto, že musíte. Život má být přece radost a ne závod o to, kdo je rychlejší. Čas je jen pojem, zkuste ho na chvilku nevnímat a žít jen přítomností. Zkuste se radovat z maličkostí, i kdyby kůň třeba místo půlky diagonály překroků v klusu udělal jen dva krůčky. Neřešte okolí, a co kdo říká. Dělejte, co cítíte, a nezapomeňte, že to je vaše volba a vaše nastavení uvnitř. Někdy může být i špatný trenér známkou neúspěchu. V tom případě je dobré hledat alternativy nebo vyzkoušet něco nového. Může to být i čas na úplnou změnu či změnu přístupu. ⭐