Emoce koní
i koně mají emoce. Nemají jako my lidé vyvinutou mimiku, protože mají jinak stavěnou hlavu než my nebo mají mimiku a jen v nich nedokážeme, tak dobře číst? 🤔
Koně nám nejčastěji dávají emoce najevo projevem jejich chování, pohyby hlavy, ocasu, krku, změnou výrazu chodu v kroku/cvalu a dalších. Nejčastější rysy projevů emocí můžeme vidět v oku, jak se pohybují, na postavení uší, ocasu, frkání/funění/řehtání/kňučení. Dokonce se koně umí i smát a nebo také občas použít slzy.
Frkání a funění nám může lecos říci. Proč? Protože rychlost dechu a intenzita se mění s projevem emoce.
Odfrknutí může znamenat stres, ale i pohodu. Vždy sledujte komplexní výraz koně a danou situaci, ve které se odfrknutí odehrává. Odfrknutí může znázorňovat taktéž uvolnění a odfrkávání může být stresové. Koni něco nejde, začíná jít do tenze místo uvolnění. Proto je potřeba sledovat celkový vizuál koně, tak i poslouchat akusticky rozdíl odfrkávání. Zajímavost: Koně se dorozumívají pomocí odfrkávání. Například když jsou na pastvině.
Kňučení/Kvíkání je taktéž pozitivní a negativní. Jsou dvě frekvence "kňučení/zavrčení" Jedna vyjadřuje pozitivní reakci a ta je vyznačována krátkou, nízko znějícím frekvencí zavrčení/kňučení = spokojenost.
Negativní reakce ,když trvá déle než obvykle a má vyšší frekvenci a četnější opakování.
Emoce koní moc koňáků neřeší. Nebo je řeší, ale nejsou pro ně dostatečně čitelné či je nechápou nebo se jim smějí. Raději se jimi nezabývají nebo se zabývají jen těmi, které jsou běžně známé. Často se i říká, že když poznáme, jak se koně vyjadřují a komunikují s námi můžeme se naučit mluvit koňskou řečí. Na těchto základech je postaveno i mnoho knih na naučení se mluvy koně. To, co se však zapomíná jsou naše vnitřní pocity, intuice a duše. Duše k nám neustále promlouvá a naše myšlenky mohou přijít od duše. Tudíž, když se snažíme pochopit chování koně zeptej se na otázku v blízkosti koně a zkus pochopit obdržení odpovědi od duše nikoliv ega (našeho rozumu a co si myslíme, že je správně nebo si může myslet). Duše koně je propojena s tou naší a díky tomu můžeme nalézt odpovědi, které hledáme, ale často jim neklademe velký důraz, protože si myslíme, že mluvit s koňmi mohou jen vyvolení obdařeni darem nebo ti, kteří dělají dlouhodobý výzkum a učí se mluvu z koní. Přitom stačí naslouchat své duši. Paradox či realita? Toť otázka pro vás k zamyšlení. Někdy odpovědi už máme jen je nevnímáme, neslyšíme či nechceme slyšet. Nebo s nimi neumíme pracovat a zpracovat je, nedokážeme je popsat a přesně určit, protože nás nikdo nikdy s tím neučil pracovat. Pokud chceš naučím tě to. Neváhej napsat.
Zpět ale k tématu. Koně mají pocity jako je frustrace, zklamání, radost či rozplynutí blahem a mnoho dalších nám lidem běžných.
Zklamání koně se projevuje vyšší frekvencí mrkání oka, zvedání nosních dírek, častějším přežvykováním nebo také ukazováním jazyka.
Frustrace/strach/bolest často koně přivádí například ke kopnutí nohou, kousání do věcí.
Frustraci a zklamání můžete také vidět a rozpoznat na výrazu hlavy koně.
Radost se projevuje v oblasti hlavy a někdy se mohou koně i pousmát. Mají tzv. blažený výraz a někdy koně mohou i zařehtat radostí nebo takové to pobublávání, ale také radostně si vyhodit například při vyjíždce či jízdárně.
Uvolnění se projevuje snížením pozice krku koně nebo také zívnutím, odfrknutím, uvolnění svalů.
Je důležité podotknout, že i koně mají své specifické chování projevené do emocí a i koně mají problémy a nezpracované emoce, strachy a traumata. Nezpracované emoce koní a jejich zažitá traumata člověkem/situacemi a mohou vyústit až do problémů, jako jsou muchaření, klkání, hodinaření, nesnášenlivost s ostatními koňmi, ale také žaludeční vředy, kožní nemoci, nejezditelný kůň, šticer, úprky pod sedlem a mnoho dalšího.
Koně stejně jako my lidé si pamatují negativní zážitky, životní situace, stáje kterými prošli, jak se k nim kdo dříve choval, v jakých situacích je bily, ubližovali jim nebo jak a kdy byly odměněni a proč.
Proto když pracuji na emocionální stránce člověka je důležité pracovat i s koněm a pochopit, proč vy a kůň se propojujete, jakou emocí či zážitkem jste spjati a našli jste se a je potřeba vyřešit vše ze 3 komplexních stran a to je my jako člověk proč se nám to děje - kůň kde a kdy k tomu přišel a proč - my dva s koněm společný jmenovatel. Není náhoda, že máme zrovna tohoto koně a děje se nám to co se nám děje, stává se, je/jsme nemocní apod. Emoce dokáží mít reakce až do stavu nemocí, fatálních úrazů až smrti. Pokud se s nimi pracuje je možnost tyto stavy odstranit a předejít jim.
Je důležité podotknout, že i ve stádě koní se může něco stát mezi nimi (hiearchii) že když ke koni přijdete je ve špatné náladě nebo není takový jako vždy. Koně dokáží a nacítí i emoce/situace odehrávající se v jejich místě ustájení, ať už například rozpory mezi stájníky, majiteli koní, majiteli stáje apod.. Koně pak dokáží i tyto emoce/situace reflektovat a přejímat. Někdy to je nešťastná nálada z důvodu naší nálady, ale i koním se stává, že se nevyspí nejlépe či nemají svůj den. Je to naprosto přirozené.
Bezemoční kůň - odevzdaný - líný- nemotivovaný bez života. I takto může vyústit naše společná situace s koněm. Ale nejen koně, ale i naše. Jsme v sobě tak uzavřeni, že už nejsme schopni nic vnímat ani se snažit cokoliv dělat, snažit se něčeho dosáhnout apod.
Ráda bych zde zmínila, že i tyto emoční vzorce chování koní a situace, nemoce je možné změnit a přetvořit. Díky tomu dělám i terapie pro koně. Kdy společně rozklíčujeme, proč se to koni děje a proč. I toto lze změnit. Nemyslete si však, že je potřeba jedné terapie. Každý závažný problém je potřeba vyřešit alespon 2 či 5 terapiemi. Každý kůň a majitel to má různý. Možná vám přijde cena terapie vysoká, ale v porovnání s platbami za léky a ostatní a s koněm, který se může těchto věcí zbavit zcela je tato hodnota nepopsatelná.