Jemnost vs tlak ve výcviku koní
Jemnost by si přálo mnoho lidí a to ze sedla, tak i ze země. Jenže kůň je tank, jde do protitlaku, začneme přidávat štajgr, tvrdší udidlo, přídavné otěže a dál už to znáte….. Hned používáme při práci ze země tlak a pobídky bičem aniž bychom použili své vlastní tělo a vyzařování a vyjadřování za pomocí naší energie.
Jemnost při výcviku koní někomu schází někdo jí má až moc.
Každý výcvik koně je o tlaku a o určitých pobídkách, komunikaci s daným zvířetem a to ze sedla, kdy komunikuji za pomoci sedu, holení, rukou, energií výrazu těla, hlasem, ze země zase rovnováhou, výrazem svého těla, hlasu, energie, ale i při ošetřování koně, vedení koně z výběhu s koněm nevědomky komunikujeme a pracujeme.
Jemnost začíná uvnitř nás, ale při každém výcviku koně nelze nepoužít žádný tlak. Koni musíme nějakým způsobem vysvětlit, co po něm požadujeme, a chceme, aby vykonal. Při přípravě a výcviku koně bychom se měli nejprve s koněm sžít a najít míru tlaku a výrazu nás samotných, kdy kůň na nás a naše podněty reaguje. Někdy musíme více projevit náš požadavek někdy méně. Zaleží také zda máme mladého neobsedlého koně, koně v základním výcviku nebo již pokročilého koně a nebo koně zcela natrénovaného, ale také to jaké máme zkušenosti s výcvikem. Pokud jsme začátečníci, pokročilí a nebo se teprve vše učíme, vzděláváme se. U koní tomu bude neustále tak, že se budeme vzdělávat a vždy přijdou nějaké nové informace.
U neobsedlého koně musíme zprvu používat jasné, zřejmé signály, jednoduché cviky a začít s mírou tlaku, který zvládá. Někteří koně potřebují více někteří jsou moc senzitivní. U takové remonty musíme nejprve najít míru tlaku a zprvu více použít a postupně ubírat a zjemňovat. Můžeme však mít opačný typ koně, kdy kůň bude výbušný a jemný a postupně ho na tlak navykáme.
U pokročilých naježděných koní může často převládat více tlaku a postupným ubíráním tlaku můžeme koně dovést do jemnosti. Zas ty přecitlivělé postupně na tlak učíme a učíme je s ním pracovat. Tam potřebujeme nejprve navykat na tlak.
Samozřejmě vše je o výcviku a o tom, co s koněm chceme mít a jak to chceme mít. Jemnost je o rozhodnutí a je vcelku pro koňáky těžká. Ono je snazší vzít více tlaku, ale naučit nás samotné, jak vydávat pomůcky sedem jemně a naučit koně na myšlenku je vcelku na dlouhou trať. Jsou koně od přírody senzitivní ,ale také flegmatičtí.
Jemnost je o důslednosti, propojení se s koněm, o vytrvalosti, konstantnosti, striktních pokynech, které jsou neměnné, být stabilní a korektní.
Koně mají rádi lidi, kteří ví, co chtějí a dávají konkrétní, jasné a zřetelné signály.
Pokavaď chceme jemnosti a to myslím jemnosti v práci na myšlenku a ježdění bez ničeho je to velká piplačka. Vyžaduje to velkou odvahu, rozhodnutí, vytrvalost a píli.
Musíme vzdělávat sami sebe, pracovat na svých myšlenkách na našem těle při jízdě či práci ze země, pracovat na vzdělávání se v oblasti ježdění a pomůcek, práce s dechem a sám se sebou, na vyřešení našich životních traumat, které se otiskují do práce s koněm, ale také emoce apod..
Jemnost není zadarmo je to i o určitě sebereflexi a uvědomění si.
Každé jemnosti předchází tlak a postupně hledáme míru tlaku, kdy nám kůň reaguje. Je dobré podotknout, že ze začátku koně musíme zahřát. U mojí kobylky je potřeba na začátku jí trochu probudit a pak pracovat. Tudíž na začátku dávám zřetelnější pokyny a postupně ubírám až do práce jen čistě energie a výdechů.
Lidé neberou zřetel a ohled na jemnost. Každý kůň je jemný jen my jim přidáváme na tlaku a rovnou s tlakem pracujeme, neumíme používat naše tělo a naší mysl při výcviku.
Zbytečně koně hned taháme, škubeme, nepočkáme na koně, neuvědomujeme si, že tělo a myšlenky a zřetel s ohledem na koně není. Přibývá tlak a koně se otupují. Samozřejmě někdy tlak musíme použít, pokud kůň nereaguje na naše podněty = důslednost a nastavení hranic. Neznamená, že nikdy vyšší tlak nepoužiji!!!
Cílem je postupně tlak zmenšovat, napojovat koně sám an sebe, na naše tělo, myšlenky, energii, dech a postupným procvičováním, zmenšováním tlaku a komunikací s koněm se dobírám jemnosti, kterou chci a potřebuji.
Jakmile jde kůň do protitlaku/nervozity/utíkání- něco nefunguje, kůň se bojí, něco se děje. Může se například něco dít i v okolí, ptáci ve křoví, koně běhají na pastvinách.
Často si lidé myslí, že kůň je velké zvíře a potřebuje hodně tlaku, potřebují sílu toho koně ovládnout, zvládnout a je potřeba koně držet, pobízet. Často se jemnost ani neučí. Jen vás ve školkách jezdeckých učí nakopni pořádně zatlač, zatáhni a vlastně ani nic jiného neznáme. Nikdo nám nikdy nic jiného neukázal, nepředstavil, nenaučil.
Tudíž my lidé děláme z koní často tupější a tupější zvířata.
Je to i reakce na nás samotné. To co máme uvnitř sebe za neklid a koně to rozhazuje, naše emoce, které nevědomky vyplouvají při práci s koněm, naše netrpělivost, náš vztek, chceme vše hned, nepochopení koně a nás samotných. Někteří lidé jsou výbušní sami o sobě jakožto osobnosti, nebo jsou naopak tak uzavřeni, že se nezvládnout projevit. Tohle vše se taktéž otiskuje do výcviku koně a má vliv na jemnost. Někdo v životě nezažil lásku a klid, pohodu, jemnost od rodičů často ani neumí jednat v jemnosti, znají jen opak.
Nebojte se být jemní, ale někdy moc jemnosti u některých koní škodí. Jemnost, ale důslednost! Pracovat s vlastními emocemi s vlastními myšlenkami, egem, reakcemi. Protože právě reakce, naučené vzorce chování z rodiny, převzaté jednání a naučené jednání od někoho jiného, co jsme viděli je taktéž důsledek práce a má vliv na výcvik koně.
Pokud bys chtěl být jemný a naučit se požívat správnou míru tlaku a zároveň se vzdělávat a pochopit, jak může kůň fungovat na naší myšlenku, nebojte se mi ozvat a já vám ráda pomohu a to ať už zpracovat vaše emoce při ježdění nebo jak jemnosti docílit.
Krásný den☀️
