Kůň zlobí při sedlání. Co s tím?
Trauma koně z ježdění se nejčastěji projevuje v chování koně při sedlání a nasedání jezdce do sedla.
Trauma ať chceme nebo ne tvoříme my lidé koním (co se týče sedlání a ježdění). Nikdo jiný na koních zde nejezdí. Lidé to slyšet nechtějí, ale doby, kdy koně žili volně v přírodě a měla traumata způsobená zvířaty v rámci uchování svého stáda apod. jsou již pryč. Alespoň zde v ČR. Určitě se najdou vyjímky například v pastevním ustájení, ale již jsou v trochu jiném významu.
Pokud má kůň problém se sedláním s největší pravděpodobností byl někdy nějakých způsobem traumatizován nebo vystaven opravdu nehezké, nelehké situaci ve které si nevěděl rady a byla spojená s ježděním či jezdcem a to jakýmkoliv možným způsobem, který vás napadne.
Koně si tyto negativní zážitky pamatují a jejich paměť ji připomene v důsledku věci, se kterou si jí spojili. Buď to může být jezdec, sedlo, trenér, místo ježdění například určitá louka, místo na kolbišti, bič a mnoho dalších spouštěcích věcí a lidí. Někdy jsou to i stejné zvyky.
Jak s tímto pracovat?
Jednou z věcí je vrátit se zpět na začátek.
Začít od znovu.
Zjistit na co kůň nejvíce reaguje a začít pracovat na odstranění a přeměnění strachu/traumatu koně.
Musíme být stabilní, nikoliv labilní.
Dát koni dostatek času, pochopení a porozumění.
Nemusíme my být spoštěčem pokud jsme koně již s daným problémem koupili, ale můžeme mu pomoci ho vyřešit. Být pro koně oporou a podporou. Vše je na našem nastavení.
Začít postupně budovat důvěru, vrátit se mnoho kroků zpět a postupně začít vracet se tam, kde jsme skončili, zasekli se.
Co je největší chybou?
Neuvědomujeme si, že chyba jsme my.
My jsme chybu vytvořili, pořád hledáme někde jinde viníky.
Proto by měl začít každý u sebe a vyřešit nejprve otázku svých vlastních emocí a reakcí na koně v důsledku čehož bylo trauma v koni vytvořeno.
Pokud jsme ho nezpůsobili my je potřeba dát koni čas. To je to co lidem u koní chybí. Raději začnou hned po koni remcat, prskat, být zlý aniž by si toto uvědomovali.
Myslíme si, že chování je způsobeno jeho charakterem, ale neuvědomujeme si, že jsme to my, kdo charakter koně z velké části tvoří. Samozřejmě DNA má vliv na charakter, ale to jak s koněm zacházíme a pracujeme je odrazem a na všem se dá pracovat.
Nechce se nám na odstranění problému pracovat, protože nás to zastavuje. Jenže si neuvědomíme, že pokud daný problém nevyřešíme může se z něj stát ještě větší problém než čekáme.
Neuvědomujeme si, že kůň má také své emoce a pocity. Vše jedeme jen na sebe.
Proto pokud tvůj kůň má problém se sedláním, tak se někde vytvořil blok spojený se sedlem a ježděním. To mohlo vzniknout například obsedáním, nehezkým chováním při jízdě ke koně, naším přeneseným strachem na koně, ke koni se špatně přistupovalo, když byl malý, traumatický zážitek ze závodů či spojený se závody, nadmíra stresu a zátěže během práce, vysoké nároky na práci a výcvik koně, trenér, který koně vybízí bičem k vyšším výkonům a nechová se hezky, nemluví hezky a je drsný, ale může to být také způsobeno nehezkým pádem z koně, kdy kůň nese vinu za to co se stalo jezdci, nemoc způsobující bolest při ježdění (vředy, špatně padnoucí sedlo, kissing spiness.) a mnoho dalšího. Sedlo = ježdění = jezdec a kůň. Vytvořeno společně.
Pokud chceme trauma odstranit ne vždy postačí vrátit se a postupně s tím pracovat. Nemusí trauma zcela zmizet a v koni se může vytvořit v daném důsledku například nějaký nehezký zlozvyk. Trauma je možné odstranit a pracovat na něm. Záleží však zda my chceme a jdeme si za tím.
Můžeš však začít takto postupně, jak budu odkrývat ve videích. Někdy však je potřeba zasáhnout do naší psychiky a odstranit naše strachy a strachy koně. To vše je možné změnit a přeměnit. Pokud bys o to měl/a zájem stačí napsat. Je to má vášeň.
Při sedlání zkontroluj nejprve výstroj a poté hledej signály jinde. Samozřejmě naše hlava a myšlení je důležité. Dát koni opravdu čas a být v klidu duchem i tělem. To mu nejvíce pomůže při řešení problému/traumatu.
Koník má pasující sedlo, bylo kontrolováno sedlářem, fyzio, ale stejně se nechce nechat nasedlat.
Co teď s tím a kde mohou být příčiny a jak je řešit?
- Podsedlová dečka- nepadnoucí podsedlová dečka se může zdát jako paradox, ale špatná dečka může udělat nehezkou službu. Může koně odřít, zapařit. Dečka se může pod sedlem zmuchlat, nemusí dobře odváďět pot, posune se mimo sedlo, nedrží v místě. Udržuj podsedlovou dečku čistou-neměj jednu na celý rok. Obměňuj je. Správné praní, správné upevnění dečky a tvar dle sedla.
- Sedlo-neznamená, že když sedlo je napasované, že příčinou musí být sedlo. Sedlo je největší a nejtěžší část, kterou kůň na zádech má. Důležité je jak v sedle sedíme. Nepasující sedlo může udělat velkou neplechu. Bolest zad, nechuť k ježdění, kdo by taky chtěl něco dělat, kdy ho neustále něco rýpe a nesedí na zádech.
- Podbřišník-často právě je za nechuť k sedlání způsobená podbřišníkem. Mohli jsme koně někdy přetáhnout a zbytečně moc upevnit podbřišník ve strachu, že se sedlo pohne. Kůň měl problém s hýbáním, dýcháním apod… Kůň jde proti bolesti z přetažení. Dalším důvodem u podbřišníku je, že máme špatný typ podbřišníku na danou postavu koně. Ne každý podbrišník je vhodný pro každý typ postavy koně. Záleží v jaké kondici koně máme. Podbřišník může tlačit, vytvářet otlaky, odírat, krčit se. Levné látkové podbřišníky se často mačkají a nedrží správně tvar. Některé jsou pro koně moc pevné a tvrdé. Dotahování podbrišníku je dalším problémem. Koně hned dotáhneme na maximum. Mé doporučení je nejprve koně dát jen aby sedlo drželo na první dírky. Poté koně projít a dotáhnout. Po dosednutí zkontrolovat zda je podbřišník akorát dotažený. Já dotahuji koně, tak, abych tam dala dva prsty pod pobřišník. Nedootahuji uplně na maximum, ale zase ne na volno, aby se sedlo nepřetočilo. Záleží také zda má podbřišník gumy či ne. Za mě s gumama je lepší. Rekapitulace: špatný typ podbřišníku na daný typ postavy koně, nevhodný materiál, rychlé dotažení, přetahování koně.
- Obsedání-na koně by l zbytečně rychle vyvíjen tlak, sedlo se na něj hodilo, často nepasující, protože se bojí aby se se sedlem kůň nevyválel a neponičil ho. Na koně byl vyvíjen příliš velký tlak a rychle obsednut.
- Jezdec- chyba je ve špatném sedu, koni na zádech drncáme, neumíme koně sestavit, uvolni apod… Časté střídání jezdců, nulová práce ze země. Ale také pokud se člověk bojí. Má strach z koně, z ježdění. Přenesený strach se může odrazit v nechtění sedla koně a následně i nasednutí do sedla nemusí vypadat příjemně. Kůň z vás vycítí strach.
- Nemoc-bolává záda, nohy, nebo jakákoliv bolestivá část těla. Žaludeční vředy, kissing spines apod…
