Líný kůň

12.02.2025

Líný kůň může mít mnoho podob. Existuje mnoho způsobů, jak byla lenost v koni vytvořena.

Z hlediska přípravy koně se často setkávám s lidmi, kteří mají tak líného koně, že na nich mohou sekat dříví a s koněm to ani nehne. Nazvala bych tento typ koní emočně vypnuté, odpojené koně bez špetky radosti, svobody a lásky, životní radosti. Lidé i často mají u líných koní problém s tím, že si koně tak desinzitivovali na pobídky, bič, že kůň už jim nereaguje ani na pobídku bičem, mlácení, zvýšení tlaku apod. To byl asi jeden z nejvíce extrémních případů se kterým jsem se kdy setkala.

Možné příčiny vytvoření líného koně na základě vlastní zkušenosti při práci s klienty

  1. Líný kůň se s touto vlastností narodil = flegmatický kůň = charakterová vlastnost, ale neznamená to, že když je kůň flegmatický nemá v sobě živého ducha. Koně jsou od přírody živá a radostná zvířata, to že je kůň flegmatičtější neznamená, že musí být líný a emočně vypnutý, bez životní radost. Každý kůň v sobě energii radosti má. Takže i líný kůň může někdy svou energií a výrazem překvapit. Důležité je naučit se flegmatického koně motivovat a více podporovat jeho druhou převažující charakterovou vlastnost. Každý kůň má nějakou vlastnost, zábavu, která ho baví a umí ho probudit. Najít to, co koně baví, namotivovat ho a pomoci mu k jeho energii. Někdy flegmatičtí koně neumí s více energií naložit a nebo jsou opatrní. To může způsobit například trauma z minulého života, které si kůň pamatuje nebo i prostředí ve kterém je.
  2. Líný kůň = odraz nás (majitele/jezdce - našeho nitra)= my jsme emočně vypnuti a jsme odpojeni sami od sebe. Nemáme životní radost, jsme často unaveni, nic nás nebaví, spíše se nudíme, jsme takové jako tělo bez duše a jen chceme přežít. Některé z těchto nastavení pokud máte sami v sobě taktéž způsobuje mode líného koně. Kůň reaguje v naší přítomnosti na nás. Na naše napojení, co máme v sobě a jakou máme náladu. To vše dokáží přečíst a vnímat z nás. Kůň nás buď probere nebo naopak my přeneseme na koně naše nastavení a naší náladu a lenost a kůň je odrazem. Neumíme se prosadit v životě - líný kůň nás může učit se prosadit, projevit, pracovat s více energie a nebát se ozvat. Jsme v sobě tak unaveni životem a životními událostmi, že nemáme radost žít.
  1. Líný kůň = zkažený kůň = jezdecky či prací ze země zkažený kůň. V důsledku práci s člověkem kůň zcela vypl nebo vypíná, je bez energie, sotva leze. Na koně jsme buď nastoupili moc rychle s výcvikem a chtěli jsme příliš moc v krátkém čase nebo jsme neuměli s koněm zacházet při ježdění a práci ze země, že jsme ho tzv. "otupili" a to hlavně v pobídkách. Při ježdění v pobídkách holeněmi, rvaním za udidlo, nadměrné bití bičem a kůň se otupil proti jakémukoliv vytvořenému tlaku. Pro koně může být nadmíra vytvořeného tlaku buď cílem k postupnému otupění a vytvoření nechuti k práci nebo naopak k opačné agresitvní, aktivní reakci. Dalším možným důvodem zkaženého koně jezdcem je to, že ho daný výcvik nebo styl práce nebaví a nemotivuje. Nebo nadmíra práce vede k unavení koně a nedostatku energie pro potřebný výcvik a kůň přestává spolupracovat a začíná postupně vypínat v důsledku přemíry práce a nucení k výcviku. Nedostatek osobního volna, klidu, odpočinku. Na koni jezdí dva/tři jezdci a každý z jezdců s koněm pracuje trochu jinak. Kůň neví, která bije a čí je a jak je to správně a otupuje se.
  2. Líný kůň = jezdecké školky - časté střídání jezdců po několika hodinách odběhaných zasebou téměř každý den v týdnu. Nezkušení jezdci, začátečníci, velký počet hodin na kolbišti/hale/kruhovce bez možnosti projevu, nejezdí ven, to už většina z vás určitě zná.
  3. Líný kůň = traumatizovaný kůň událostí = jakákoliv různá situace, která mohla v minulosti nastat během výcviku (dostihy - kůň usne při sedlání, tak stresová situace ze sedla, že zcela vypne a nechce jít pracovat a další…)
  4. Líný kůň vytvořený jezdcem 1. = desenzitivace koně bičem, na pomůcky takovým stylem, že kůň nerozpozná, kdy se desenzitivuje a nemá reagovat a kdy naopak má. Tudíž je kůň stále vypnutý. Nefunguje reakce našeho těla, důslednost a nastavení hranic, rozeznávání pokynů a vysílaných požadavků ke koni. Jezdce nechává koně v líném kroku/klusu/cvalu, neumí říct dost a makej. Kůň ví, že když je u jezdce nemusí pracovat, může se flákat - tzv. "vyčůraný" projde mu to. Moc dobře pozná, kdy nemusí pracovat a kdy ano. Důslednost je řešením, správné vysílání signálů, nastavení hranic, správné vyjadřování.
  5. Líný kůň vytvořený jezdcem 2. = jezdec má nevědomky na sebe vytvořený tlak v takovém stylu, že je naučený a zvyklý od rodičů pouze na mode musim makat, ale nechci, pořád mě do něčeho nutí, ale já to dělat nechci, musí být vše po jejich, musí se neustále překonávat, musíme podávat výkony, musíme něco dělat, nesmíme zastvit - uvnitř sebe, ale máme já to tak nechci. Nechci to takhle mít, musím poslouchat, ale nechci - donucení od rodičů - vytvořené trauma nátlaku a vytvoření absolutní odporu k práci a podávání výkonů. Tento kůň se může projevovat tak, že se zcela zastavuje a nic s ním nehne. Nechce odcházet z výběhu, zamrzá, neuděláte nic a to s bičem i bez něj. Nátlak důslednosti někdy funguje, ale pak chce kůň co nejdříve domů a jde jen do určité vzdálenosti. Často lidé takto koně nazývají, že je líný a nechce se mu, jenže přítomnost odrazu traumatu jezdce je tak silná, že kůň opravdu nechce. Po zpracování traumatu nastává obrat - kůň spolupracuje a jde radostně. Kůň není již líný a má radost.
  6. Líný kůň= kůň bez životní radosti. Kůň je líný v důsledku odebrání životní radosti a to ve formě sebrání jeho základních životních vlastností potřebných k žití. Může to být například svoboda projevu v důsledku žádných pastvin a pouze je kůň zavřený v boxe, kůň, kterému není podáván dostatek krmiva, který je v nevyhovujících podmínkách apod.
  7. Líný kůň = bolest = kůň může být líný a unavený v důsledku bolesti. Ta může mít mnoho příčin. Zkontrolujte zda je kůň v pořádku i po zdravotní stránce.


Líný kůň může mít mnoho podob.


Nejčastějšími reakcemi koně a rozpoznání, že se něco děje u koně a začíná se v něm zapínat líný kůň mohou být odrazy v chování následující:

  1. zvyšování tlaku holení při ježdění - přestává reagovat na pobídky - kopání, rytí patami
  2. tlak do udidla přestává fungovat
  3. váha sedu je k ničemu
  4. musí se vzít ostruhy nebo už postupně ani na ostruhy nereaguje a musí se vzít ostřejší
  5. nadměrné používání biče při ježdění a pobízení koně kupředu
  6. kůň zastavuje
  7. kůň vypíná a nereaguje
  8. kůň jede jednou rychlostí a není možné ho zrychlit - konstantní rychlost
  9. kůň šoupe a nezvedá nohy (při ježdění, práci ze země)
  10. kůň nevnímá, co se děje okolo (jak kdyby měl klapky na očích)
  11. ze země je kůň v oku smutný, unavený
  12. prověšený pysk spodní
  13. časté zývání
  14. tělo bez výrazu a energie
  15. zastavuje
  16. nechce se rozejít
  17. a další…..

Je dobré podotknout, že každý kůň může změnit svůj osud a najít životní radost. My lidé to můžeme mít taktéž. Je to jen na nás zda půjdeme štěstí a radosti naproti nebo necháme lenost a nudu ať prochází dál a budeme se utápět sami v sobě.

Pokud byste potřebovali pomoci s líným koněm a rádi byste koni dodali opět životní radost nebojte se mi napsat a já vám ráda pomohu. 🍀💖


VŠE JE MOŽNÉ ZMĚNIT 💫