Příchod koně na pastvě
Pokud za vámi kůň přichází, když jste na pastvině a zavoláte na něj nebo vás spatří bez zavolání, nejde k vám, protože si myslí, že dostane nažrat, ale ukazuje vám tím náklonnost.
Kůň vás moc dobře rozpozná a ví kdo přichází.
Pokud kůň zvedne hlavu z pasty a jde k vám, je to jeden z nejvyšší důkazů náklnnosti, propojení a radosti míti jeden druhého a říká vám tím, jsi pro mě důležítý/á. Kůň si vaší přítomnost užívá a je s vámi rád, je klidný a uvolněný.
Koně dokáží vychytat emoce, pokud jste ve stresu či frustraci u koní mohou si vás s těmito emocemi spojovat a proto se často stává, že se od vás kůň nechce nechat chytit. Je to například i tím, že jste koni kdysi ublížili a nebo mu bylo ublíženo a kůň se vás bojí, bojí se situace, která může nastat, ale i také to muže značit hru mezi vámi a jím. Koně nedělají nic náhodou a moc dobře vědí i s jakým úmyslem za koněm přicházíte.
Příchod koně za člověkem byl také prokázán akademickými studiemi v roce 2010, kdy bylo potvrzeno, že koně si pamatují, jak se k nim jednotlivý člověk chová a na základě jedné interakce až po 8 měsících později se chovali lépe k osobám s jemným zacházením a mluvením než k opaku.
Pokud se stane, že k vám kůň chodí pravidelně a pouze někdy nepřijde není to nic špatného. Mají na to právo.
Mohou nastat situace, kdy kůň nemá svůj den a nebo řeší své vnitřní věci jako je například změna složení ve stádě, tvoření nové hiearchie a pozice ve stádě a dalšími faktory. Je potřeba tyto odlišnosti rozdělovat. Samozřejmě pokud v tom máme my sami své emoce, strachy a myslíme si, že jde o zrcadlení něčeho v nás, ale ne vždy tak tomu je. Můžeme si vyřešit naše emoce, které se v nás spustili tím, že kůň párkrát nepřišel, ale měli bychom sledovat i ostatní faktory ne jen naše emoce a vnímat vše jako náš problém. Vnímat koně jako samostatné jednotky, které také žijí v určitém prostředí za určitých podmínek. Proto ne každá situace či odmítnutí koněm musí být brána jako "nechci tě."
Jsou také typy ustájení, kde kůň je sám ve výběhu a nemá problém za vámi přijít. Naopak vaší přítomnost vyžaduje a bere vás jako osobu, která pro něj přijde, nakrmí apod..
Pokud mám koně 24/7 ve stáji neřeším příchod na pastvě. Ovšem v této situaci bych si položila otázku zda je kůň takto šťastný?
Pokud za vámi kůň nikdy nepřijde a utíká před vámi, určitě je více faktorů ovlivňující toto chování koně.
Prvním z nich je, že kůň byl zakoupen jako traumatizovaný a věděli jsme, co kupujeme a za jakým účelem. Že cesta vás a vašeho koně je na vzestupu a pracujete na vaší kompatibilitě a přizpůsobení koně novým podmínkám a majiteli.
Druhým důvodem může být, že s koněm nejste úplně největší kamarádi již od počátku a vybrali jste si koně i přesto že jste věděli, že ho úplně nechcete, ale má určitý potenciál či původ, který jste hledali a máte k dosažení vlastního vysokého výkonu. Máte velké neshody během výcviku, ošetřování a je to způsobené vaším chováním ke koni. Jak s koněm pracujete, jak posloucháte vy jeho náznaky. Toto je jeden z nejčastějších důvodů řešených při terapiích. Jezdec neví jak v určitých situacích reagovat, reaguje v obraně sám sebe, bojí se koně a odhání ho od sebe ať už bičem nebo se snaží jezdec ukázat svou dominanci a za každých podmínek si podmanit koně k tomu aby ho poslouchal a nikoliv vyjádřil sám sebe a poslechl i náznaky jezdce. Můžete koně mlátit rukami, kopat do něj, vybíjet si vztek ze sedla ze země, bičem apod.. Takto opravdu hezký vztah nevytvoříte. Tím, že se snažíte přeprat koně či mu ukázat, že vy jste pán a musí vás poslouchat, vznikne buď tento problém, že kůň s vámi nechce být a jezdit nebo na vás bude velmi zlý. Půjde po vás, bude po vás kopat, bude vás shazovat při tréninku nebo se z něj stane absolutně flegmatický kůň, na kterém můžete lámat dříví, ale bude bez chuti a životní radosti. Vyvíjíte na koně tlak. Nemáte v sobě úctu, pochopení a pracujete pod nátlakem a můžete i vybuchovat, křičet apod..
Třetím důvodem může být, že se vám kůň snaží říci, že je v podmínkách, ve kterých se mu nelíbí a chce odsud pryč. Často se to děje, pokud se ke koni někdo nevhodně chová, nesouzní se stájovým režimem, nemá dostatek svobody, neshody mezi majiteli stáje či ostatní ustájené koně a rozpory mezi majiteli koní.
Čtvrtým důvodem je ochrana koně před tím, co může nastat. Zbrklý útěk. V důsledku předchozího zacházení s ním či s ním někdo nehezky zachází.
Pátým důvodem jsou vaše vnitřní traumata, pocity, emoce. Zažitá traumata jako jsou odchod rodiče z rodiny smrt, odchod bez odpovědi, odmítnutí matky/otce, že vás nechce a nejste jeho, chtění lásky a harmonie a vytváření podvědomého nevědomého nátlaku na koně. Kůň to z vás vidí a vnímá. To už však z mojich článků víte :)
Šestým důvodem je to, že kůň moc dobře ví jakou životní situaci řešíte. Tudíž k vám nechce přijít, protože se ve vaší přítomné energii necítí nejlépe nebo na určité úrovni takto vyzařujete a máte takovou vibraci, kterou kůň vnímá.
- Koně něco bolí. Nechce k vám přijít, protože nechce trénovat, pracovat pod sedlem. Může mít bolest zad, kulhat cokoliv. Kůň odmítá přijít, protože nechce pracovat.
- Krmení palskami. Kůň za vámi přijde, protože ví, že dostane dobrotu. Přichází za vámi i tak rád. Nejen kvůli jídlu, ale kdyby nechtěl, nepřijde. Pamlsek je pro něj jednou z motivací přijít.
NEZAPOMÍNEJTE NA TO, ŽE KONĚ VĚDÍ, JAK SE K NIM KDO CHOVÁ. Pamatují si a spojují si lidi s určitými zážitky. Pokud však selžeme není potřeba selhávat znovu. Postavit se tomu čelem a napravit naší chybu. Nikdo z nás není bezchybný. Jak však jednáme následně a jak v jednání pokračujeme je naše zodpovědnost. Buď přijmeme fakt, že nám to ujelo a omluvíme se a příště v situaci začneme reagovat jinak a zastavíme se a chceme to změnit nebo ne. Nebo se to bude dít do té doby než si to uvědomíme a pochopíme. Článek je zaměřen hlavně na ty, kdo mají s příchodem na pastvě problém.
Samozřejmě, že jsou koně typu: loudil, ten co vyžaduje pozornost, ten který běží za každím tzv. "vítač" apod.. Pokud jedete koně nakrmit a přijdou pro krmení je to naprosto běžná věc a neřeší se problém příchod koně za vámi na pastvě. Koně mají svůj režim a pokud dostávají krmení přijdou za krmením. To však není výše zmíněný problém. Koně "vítači" jsou rádi, když přijde někdo nový a mohou za ním běžet a jsou zvědaví či očekávají pamlsek.
Pokud za koněm přicházím s krmením jen abych ho odchytil (kýblem se žrádlem) očividně váš vztah úplně nefunguje. Je to však jeden z proncipů, jak "traumatizovaného" či bojácného koně naučit chodit za člověkem.
Koně chodí i za pamlsky, ale z osobních zkušeností vím, že jsou koně, kteří ani na palsek ani žrádlo nepřijdou. Nepřijde jim to atraktivní. Ne každý kůň je na žrádlo.
Koně, kteří za vámi jdou žebrat a vyžadují pamlsky jsou taktéž na pastvinách i ve stáji. Jsou to koně, kteří si rádi pro pamlsek dojdou a někdy jsou až moc dotěrní a nejraději by vám sežrali i kapsu. Nastavení hranic.
Jsou lidé, kteří vše řeší jen přes pamlsky a krmení aby si koně uplatili a vyžádali jeho pozoronost a aby s nimi byli za každých okolností za dobro. Koně to pak zneužívají a jsou dotěrnější a když jim pak nedáte pamlsek tak jsou na vás zlý.
Doufám, že jsem shrnula vše co jsem chtěla a doufám, že se vám článek líbí. Celé video najdete na mojich sociálních sítích jako je FB, INSTA a TikTok.
V následujících příspěvcích vám odkryji, jak na vztahu s koněm pracovat a jak začít pracovat sám se sebe a jak reagovat. :)
Krásný den 🍀🦄