Řeč těla
Řeč těla: Jak moc je u koní důležitá? 🧘🏻♀️
Odpověď pravděpodobně už tušíte. Lidé u koní si velmi často neuvědomují jednu věc, a to, že naše tělo mluví stejně tak hlasitě jako to koňské. Málokdo vám však řekne nebo vás naučí, co má vaše tělo říkat a jak s ním zacházet. Jezdci tento aspekt z mé zkušenosti, kterou mám, vůbec neberou v potaz a neuvědomují si ho.
Jezdci často komunikují jen bičem, hlasem a silnou pobídkou, aniž by vyčkali na odpověď koně. Zvíře nerespektují a nerozumí mu. Koně vystavují přemíře nátlaku a často ho ani nepochválí. Kůň pak neví, zda udělal něco správně, či ne, a to aniž bychom si uvědomili, co vlastně naše tělo ke koni vysílá, jak stojíme apod.
Pokud si dokážeme uvědomit, jaký má řeč našeho těla význam a jaké jsou jeho důsledky na práci s naším koněm, kůň s námi začne lépe komunikovat a spolupracovat. Stejně tak je tomu i s hlasem, jak už jsme si vysvětlovali v minulém příspěvku.
Je důležité, aby naše tělo komunikovalo s koněm správně, pokud po něm chceme nějaký prvek či úkon vykonat. My musíme stát správně a kůň pak může s lehkostí provést cvik/požadavek, který mu vysíláme.
Jsou různé typy lidí u koní. Ti, kteří se bojí projevit, protože se bojí reakce a koně, a pak ti, kteří naopak mají reakce až moc přehnané, tvrdé. Dobré je najít balanc mezi oběma. Někdy je potřeba se postavit sám za sebe, ale jde to i jinými způsoby.
Já sama své klienty učím hned na úvodní hodině, jak se svým tělem pracovat. Ukazuji jim základní postavení a učím je lépe komunikovat s koněm. Pokud máte pocit, že se svým tělem neumíte pracovat a vysíláte koni signály, které vysílat nechcete, nebo je naopak nevysíláte, nebojte se mi ozvat. Mohu vám pomoct i s tímto problémem.
Napadlo vás, že vaše tělo s koněm mluví více, než si myslíte? Zaměřujete se během práce s koněm i na to, co mu vysíláte svým postojem?