Strach
Věděli jste, že strach je naší přirozenou emoci? Že mít strach není vůbec nic špatného? Jenže strach je někdy silnější a my pak reagujeme jinak, než bychom chtěli. Myšlenka strachu nás natolik ovládne a zmocní se nás, že nemůžeme pokračovat dále, i kdybychom chtěli. Celý tento měsíc se budeme věnovat strachu u lidí. Postupně vás provedu tím, co strach je, kde vzniká, ale také jak s ním pracovat.
Jak bychom měli vnímat svůj strach? 💭
Strach má uvnitř sebe každý z nás. Nemusí to ale být vždy jen v negativním slova smyslu. Důležité je, jak si strach připustíme a jak ho vnímáme. Náš pocit v dané chvíli, kdy strach ucítíme, je zásadní. Ten mění celou naši situaci, ve které se projevil.
Proč tu strach s námi je a k čemu je dobrý?
Strach má jeden z podstatných úkolů, a tím je regulace našeho chování a ochrana před nebezpečím. Negativní strach se projeví tehdy, když mu dáme průchod a zhmotníme ho. Důsledkem vytvořeného strachu je zhoršená psychická stabilita, která nám narušuje náš výkon.
Například u závodění se u lidí často projevuje strach z prohry a selhání. Strach automaticky snižuje náš výkon, proto pak například zajedeme horší parkur nebo ho vůbec nedokončíme. Jakmile selžeme nebo neuspějeme, jak jsme chtěli a předpokládali, mozek si to zapamatuje a příště podá opět špatný nebo horší výkon. Tento strach si člověk v hlavě vytváří sám na základě své přirozené obrany, a to například v důsledku zažitých nehezkých situací v životě či při předchozím závodě/lekci na jízdárně.
Je dobré si připustit, že strach tu s námi bude vždy, pořád a všude. A to ať už budeme pod závodním tlakem, pod tlakem trenéra, rodiče nebo školního či pracovního prostředí. Důležité je zůstat soustředěný, optimistický a nad věcí. Nesmíme nechat myšlenky v naší hlavě vytvořit hororové scénáře dopadu naší situace. Můžeme si například přenastavit svůj mindset a hlídat si své myšlenky. Přenastavit se do pozitivna. Vše je hra naší hlavy a někdy tak trochu i našeho ega.
Opět se dostáváme zpět k podvědomí. Své podvědomí bychom neměli podceňovat.
💫 Myšlenka - energie - přitažlivost
Existuje i pozitivní strach. Ten bere určitý typ lidí jako výzvu a snaží se ho při jeho projevení překonat a posunout se ještě dále. Již si strach dále nepřipouští, protože vědí, že s ním umí zatočit a vlastně to až zas takový strach už není. :)
Jak nás strach ovlivňuje a kdy vznikl?
Narozdíl od koní jsou lidé schopni v sobě strach sami vytvořit. Strach je pro někoho výzvou, pro jiného zas odporem či požadavkem k ukončení nějakého opakujícího se cyklu, věci v životě. To je opravdu velmi individuální, každý z nás má na strach jinou reakci a také se jeho strach jinak projevuje. Vnímáme ho individuálně. Měli bychom se ale naučit rozpoznávat, zda je strach reálný.
✨ Čeho se nejvíce bojí lidé pohybující se u koní?
Nejčastěji samotného zvířete, ježdění nebo pádu. Závodní jezdci se často bojí neúspěchu a selhání.
✨ Kde strach vzniknul?
Často souvisí s naším dětstvím, z 90 % s našimi rodiči. Máme strach, že selžeme, zklameme je, nebudeme pro ně dost dobří, nebudou nás mít dost rádi. Motivuje nás pak jen to, že nás budou mít rádi, když budeme vidět a vyhrajeme, že nás konečně uznají a budou milovat celým svým srdcem. Vlastně je to pocit něčeho, co jsme od rodičů nedostali, nebo naopak chceme a nikdy jsme neměli. Často také rodiče na své děti tlačí, aby si jejich potomci splnili sny, které oni v dětství neměli, až to dětem znechutí a vzniká z toho strach apod. Je to velmi rozsáhlé téma, ale s těmito situacemi se v jezdectví setkávám nejčastěji a nalézám je s klienty coachingů a terapií jako prvopočátek problému.
Spouštěčem strachu může také být traumatický zážitek. To může být třeba pád z koně. Pokud je naše vnitřní nastavení takové, že chceme všem dokázat, že jsme nejlepší, že na to máme a vše zvládneme, je opravdu sebedestruktivním tlakem na naši osobu a psychiku. V takových případech nesmíme podceňovat naše podvědomí.
✨ Musíme si uvědomit základní řetězec:
Smýšlíme - děláme - přitahujeme
Jaký strach máte u koní vy? Už jste nějaký překonali?
Já ano. Jako malá jsem i já měla strach jezdit. Říkali mi poseroutka. Nevěřili, že někdy vůbec budu jezdit. Dokázala jsem postupnými krůčky přetvořit svůj strach na můj životní směr. Věřím, že i vy dokážete zatočit se svým strachem. Příště vám povím více o strachu z ježdění - jak vzniká, proč se lidé bojí jezdit, nebo naopak jezdí, protože musí, selhávají apod.
Proč se lidé bojí jezdit, ale neustále lpí na tom, že to musí překonat a musí jezdit, i když mají neskutečný strach z jízdy nebo z toho, že jim znovu a znovu kůň ublíží nebo je shodí? 👀
Často se stane, že z ježdění je pro daného člověka najednou fobie a začne se mu jakkoliv vyhýbat a vymlouvat. I přesto se u koní ale nadále pohybuje a věří, že jednou strach třeba překoná. Nebo se naopak smíří s tím, že strach nikdy nepřekoná, ale stačí mu být jen v přítomnosti koní či o ně jen pečovat. Což je naprosto v pořádku.
Strach se může projevovat a vznikat různými způsoby. Jak poznat člověka, který se koní či něčeho u koní bojí?
🔹 zbytečné a časté odhánění koně od sebe
🔹 časté zvyšování hlasu, křik nebo i pláč
🔹 zbrklé jednání a úskoky
🔹 zvýšené násilí či bití v důsledku své obrany
Jaký je důsledek projevené emoce strachu?
Útěk, uzavření se, pomluvy, nadávky, že kůň je nevychovaný, že za vše může kůň, pláč, třes, bezmoc, vzlykání a další. Důsledkem našeho jednání ve strachu můžeme u koně vytvořit nepříjemné zlozvyky. To ale úplně neplatí na strach z pádu. Pokud nás kůň nehezky shodil, máme strach, že se to stane znovu. Na to, jak pracovat s vlastním strachem, vám dám tipy v příštím příspěvku.
Pokud se v naší hlavě vytvoří myšlenka nebo máme takový pocit uvnitř, že během tréninku dnes určitě spadneme, velmi pravděpodobně se to tak stane nebo nastane situace, která nám dá možnost se bát (kůň udělá kozla, zbrklý úprk apod.). Přitom by k tomu vůbec nemuselo dojít, kdybychom si sami tento strach nevytvořili a následně k sobě důsledky našich myšlenek nepřitáhli. Důležité je také si uvědomit, jak se naše strachy a emoční vypětí přenáší i na naše koně, kteří pak naše chování a pocity zrcadlí zpátky.
🔹 Přijmout fakt, že ten strach máme (akceptovat ho)
🔹 Pojmenovat strach
🔹 Uvědomit si, čeho se nejvíce bojíme
🔹 Proč se toho bojíme
🔹 Sugesce, manifestace, afirmace - Vím, že uspěji
🔹 Být pozitivní
🔹 Přemýšlet nad tím, co a jak říkáme (o sobě)
🔹 Nelpět na dané věci (selhání) - Co se vlastně stane, když neuspěji?
🔹 Dýchat, zařadit dechová cvičení (to vás již brzy naučím!)
🔹 Žít v přítomnosti (jít s přirozeným flow života, zůstat v přítomnosti)
🔹 Brát danou situaci jako výzvu (můžeme přemýšlet nad tím, o co přijdeme, když situaci nezvládneme, nebo co naopak získáme, když se situace povede)
🔹 Vyhledávat krizové situace, protože když dokážeme pracovat v krizi s pozitivitou, vydáváme tak vyšší a lepší výkon. Tato možnost však není pro každého, ne každý je schopný emoci strachu takto zpracovat.
🔹 Bez práce, dostatku vůle a pouze s výmluvami to bohužel odstranit nepůjde.
🔹 Strach je možné odstranit tím, že s ním začnu vědomě pracovat, až do doby, kdy si všimnu, že jsem v pohodě a myšlenky mě neparalyzují.
Délka odstranění/zmírnění/uvědomění je u každého individuální, ale je opravdu naprosto reálně možná!
Pokud se vám nedaří váš strach překonat, nebo ho dokonce nejste ani schopni identifikovat nebo přijmout, můžete také vyzkoušet coaching. Na tom vám pomohu zjistit původ vašeho strachu a ukážu vám, jak s ním pracovat nebo ho dokonce zcela odstranit. Délka takového procesu je velmi individuální, ale opravdu může vést až k tomu, že se od našeho strachu zcela oprostíme.
Zamyslete se nad tím, čeho se v životě bojíte. Věnujete čas tomu, abyste o svém strachu přemýšleli a zpracovali ho?
Strachem se vytváří v našem těle určité reakce. Díky reakci se aktivuje část v mozku, která nám řekne, že se z této situace potřebujeme dostat. Vliv na to má naše zkušenost a minulost či momentální životní situace, někdy i okolí. Stačí opět jedna myšlenka, která nám řekne, že je to nebezpečné ("Utíkej od toho pryč, stane se to znovu, nesmíš, shodí tě.") a strach je opět přítomný uvnitř nás.Díky reakci se vyplaví hormony a probíhají různé fyziologické reakce v těle.
Jak vlastně jednat a jaké jsou způsoby či možnosti směru pohledu na takový strach?
Zaměřit se na to, jak o této situaci smýšlíme, jak se v ní chováme. Jde o určitou fyziologickou a behaviorální odezvu = chování a reakce na podnět strachu. Poté jsou zde naše myšlenkové pochody. O tom jsme si povídali v minulém měsíci - o síle myšlenky a přitahování si věcí do našeho života. Jedna myšlenka vždy způsobí emoci a na základě této emoce reagujeme. Občas je to začarovaný kruh, ve kterém se pohybujeme a myslíme si, že není cesty zpět. Strach/fobie se může zhoršovat nebo zmizet. Ano, můžeme se toho opravdu zbavit. Strach ze zvířat (například právě z koní) se dle podloženého výzkumu vyvinul v dětství. Po nějaké negativní situaci, která vznikla, jako je například, že nás kůň kousl, když jsme byli malí nebo na nás zaútočil pes, který byl okolo nás navolno. Každé fobie či enormního strachu se dá zbavit.
Dechová cvičení, která vás zklidní 🧘🏻
Díky dechovým cvičením se dokážete snáze uklidnit, soustředit a také se zaměřit více na sebe a své pocity. Můžete je provádět kdekoliv a kdykoliv. Frekvence a délka nádechu a výdechu se může libovolně měnit.
Pokud jsme nervózní, naštvaní nebo se bojíme, to poslední, na co většinou myslíme, je naše dýchání. Silná emoce nad námi převzala kontrolu a my jsme se jí poddali. V takové situaci je potřeba zastavit a zaměřit se na sebe. Práce s dechem je pak velmi efektivní a příjemnou metodou, jak získat opět nadhled nad situací.
Jak to vlastně funguje?
Dýchání velmi výrazně ovlivňuje naši psychiku. Díky dýchání se okysličuje krev, která pak dodává kyslík i do našich orgánů, včetně mozku. Aby mohl náš mozek správně fungovat, vyžaduje velké množství kyslíku. V krizových situacích, kdy přestáváme dýchat nebo naopak zvyšujeme nekontrolovatelně frekvenci našeho dechu, pak vycházíme z naší emoční rovnováhy. Naučit se dýchat uvolněně a kontrolovatelně nám pomůže snížit tep a dostatečně a správně okysličovat krev. Správně dýchání především zlepší naši emoční stránku a pomůže nám tím získat větší pohodu.
Až příště budete zažívat nepříjemné emoce, vyzkoušejte tato dvě jednoduchá dechová cvičení a uvidíte, že vám pomohou uklidnit se a zasoustředit se opět na sebe.
Video na dechová cvičení si můžete prohlédnout na mém instagramu 🦄