Traumatizovaný kůň
V dnešní době se bohužel ve stájích často můžeme setkat s koňmi, kteří za sebou mají nehezkou minulost nebo se s nimi stále pracuje pod nátlakem a s negativními pomůckami. Ta v nich může vyvolávat vzpomínky a spouštěče strachů, které právě v minulosti zažili nebo zažívají při výcviku.
Barování, svazování, vyškubávání huby, bezdůvodné mlácení tušírkou, nakopávání špornami nebo dokonce bití, týrání hladem. To všechno jsou zkušenosti, kvůli kterým koně skončí traumatizovaní a často "zlomení". Těmto koním, kteří dost pravděpodobně jen nerozumí tomu, co se po nich chce, často bývá odpovědí tvrdá síla a násilí. Není se pak čemu divit, že mnozí z nich ztratí důvěru v lidské zacházení, a že i úplně obyčejné činnosti, jako je chycení ve výběhu, nasazení ohlávky nebo procházka na vodítku, v nich pak tato traumata vyvolávají a není možné je vykonat. Jako důsledek ošklivého zacházení se pak mohou u koně projevit vředy, bezhlavá utíkající panika nebo třeba převracení se s jezdcem. Vznikne strach. A co pak často řekne člověk? "Á, tak ho prodám, je mi k ničemu! Je nejezditelný, je to herka." Nebo naopak vytvoří svým negativním jednáním na negativní chování koně ještě větší nátlak a snaží se ho "ovládnout" a "podmanit".
Zajímá vás, jak s traumatizovaným koněm pracovat? Znáte koně, se kterým bylo v minulosti ošklivě zacházeno? Nebo dokonce jednoho takového vlastníte a stále si k sobě hledáte cestu?
Návod na práci s traumatizovaným koněm- příklad
Jak pracovat s koněm, který za sebou nemá hezkou minulost? Dnes ti vysvětlím, jak k traumatizovanému koni přistupovat.
Začni pomalu.
Dej koni důvěru, čas a prostor. Nikam nepospíchej a nech mu dostatek času na odpočinek.
Buď opatrný. Změň svou reakci a zůstaň v klidu.
V přítomnosti koně si dávej pozor, ale koni nikdy nenadávej a ani ho nebij.
Pracuj ze země.
Vezmi koně na procházku, seznam se s ním a vybudujte si vztah.
Pomož koni překonat strach.
Pokud se kůň něčeho bojí, seznam ho s tím v klidu ze země.
Koně se snaž uklidnit, ne ho více rozhodit.
Pokud kůň reaguje bezhlavě, pomož mu se opět uklidnit a zastavit. Neškubej mu za ohlávku, nenadávej mu a nebij ho.
Nech si pomoct.
Pokud kůň zažil těžké trauma, neboj se obrátit na odborníka.
-
Pokud víme, že kůň zažil nějaké trauma, je vždy dobré s ním začít pracovat opatrně a pomalu. Důležité je koni dát důvěru, čas a odpočinek na srovnání hlavy, aby si zvyknul na nové podmínky nebo nového majitele.
V blízkosti takového koně buďte i vy opatrní a šetrní. Koně nebijte, nenadávejte mu, a to ani kdyby vás chtěl například kousnout. V klidu odstupte a ukažte koni, že to máte nastavené jinak, že se vás bát nemusí.
Jděte s koněm na procházku, dejte mu lásku, volnost a svobodu. Můžete přidat i nějakou hračku na zabavení. Při práci s takovým koněm postupujte pomalu. Malými krůčky. Začněte prací ze země, vybudováním vzájemného souznění a důvěry.
Pokud víte, že kůň má z nějaké věci strach (například z biče), můžete tento strach odstranit i vy ze země. Strach může kůň mít z čehokoliv, například z cyklistů, z aut nebo z vody. To vše se může změnit přípravou a tréninkem.
Změna u traumatizovaného koně může nastat i změnou prostředí či jezdce/majitele. Kůň reaguje na to, kde se nachází, a co se v jeho okolí děje. Brzy zjistí, že u vás se bát nemusí. Také reaguje na vás a vaši energii.
Kůň, který si pamatuje velmi silné negativní zážitky, může jednat bezhlavě. Přestane vás vnímat, chce přes vás přeběhnout, třese se strachem, chce utéct, vzpíná se apod. Je zmatený a rozhozený. To, jak se my v tuto situaci zachováme, je velmi zásadní. Buď můžeme koně uklidnit a zastavit, nebo ho ještě více rozhodit či připomenout zážitek neadekvátním agresivním chováním, jako je škubání za ohlávku nebo bití.
⚠️ Velmi silná traumata je vždy lepší nechat do rukou odborných terapeutů. Tip na moji osvědčenou terapeutku, se kterou spolupracuji, najdete v komentářích! Nebojte se napsat a já vám s odstraněním traumatu pomohu :) Vše jde změnit!