Vytváření rozhodnutí, co když se rozhodnu špatně?
"Jsem hrozně unavená, ale musím jít jezdit..."
Říkáš si někdy obdobné věty? Něco ti prozradím - i když máš pocit, že něco musíš udělat, ve skutečnosti nemusíš vůbec nic. Pokud se ti nechce, nejezdi. Stačí poslouchat sám sebe a podle toho se rozhodovat. Když se necítíš na ježdění, jdi se s koněm projít, pusť ho po kruhovce navolno a hraj si s ním, nebo se jen pomazlete ve výběhu a užívejte si svoji přítomnost. Věř mi, nic ti neuteče. Je naprosto v pořádku řídit se vlastním úsudkem. Odpoutej se od očekávání ostatních a zaměř se na vlastní pocity. Uvidíš, že ty i tvůj kůň budete mnohem spokojenější.
A co když se rozhodnu špatně? 🫣
Často se stává, že člověk, kterého čeká nějaké rozhodnutí, je natolik paralyzovaný strachem z jeho učinění nebo dopadu, že ho raději vůbec neudělá. A nebo za sebe nechá rozhodnout druhé, či se pak trápí svým rozhodnutím, které udělal. Co je to ale špatné rozhodnutí? Existuje vůbec?
V minulém příspěvku jsme se bavili o práci našeho podvědomí a o tom, jak moc důležité je poslechnout sám sebe, potlačit tlak z našeho okolí a dát přednost svému vnitřnímu hlasu. Během vytváření rozhodnutí je na nás často kladen tlak, bereme v potaz, jak bychom se "měli" rozhodnout, jak by to udělali jiní nebo co je "správné", co se podle určitých standardů "musí". V tomto případě je potřeba se zastavit a dát prostor svým vlastním pocitům. Zeptat se sám sebe, zda v tomto chci zůstávat. Opravdu to chci? Jak se v dané situaci cítím? A rozhodnout se.
Tlaku z okolí je často velmi těžké nepodlehnout, ale je potřeba si uvědomit, že rozhodnutí je vždy naše. To, že poslechnete názor někoho jiného, je vaše rozhodnutí. Prostě jste to tak chtěli a připadalo vám dané rozhodnutí správně, nebo jste se chtěli jen zavděčit. Pak to ale nemůžete vyčítat druhým, jedině sami sobě.
Může se stát, že se rozhodnete špatně, nebo to alespoň za špatné rozhodnutí budete považovat. "Kéž bych to býval/a udělal/a jinak,..." říkáte si. V takovém případě je v první řadě potřeba odpoutat se od minulosti, kterou už stejně nemůžete změnit, a zaměřit se na pozitivní dopad, které i takové "špatné" rozhodnutí mělo. Každé naše rozhodnutí nás totiž někam nasměruje a dostane nás zase k jinému cíli, o kterém jsme třeba ani nevěděli. "Špatná" rozhodnutí jsou pro nás obvykle cennou lekcí, díky které se posouváme zase o kousek dál.
Pokud jste četli mé minulé příspěvky, tak dobře víte, jak důležité pro nás životní lekce jsou. Vyhodnotíte-li vaše rozhodnutí jako špatné, zkuste se vrátit, začít znovu, nebo jednoduše pokračujte dál a nechte do života vstoupit nové příležitosti a možnosti. Nepolevujte, běžte za svými sny a cíli. Uvidíte, že ať už kráčíte po jakékoliv cestě, vždy vás dovede tam, kam potřebujete.
Na závěr vám dám malý úkol k zamyšlení. Zkuste si vybavit některé z vašich "špatných" rozhodnutí z minulosti. Ať už se jednalo o cokoliv, zaměřte se na jeho pozitivní dopad. Bylo pro vás nějakým způsobem ponaučující? Uvědomili jste si díky němu něco důležitého? Dovedlo vás někam, kam jste původně nesměřovali, ale nakonec se z toho vyklubala ta správná cesta?